FrankBud logo

Technologia

Pod koniec lat osiemdziesiątych w Polsce zaczęły pojawiać się - wcześniej sprawdzone w krajach zachodniej Europy oraz Skandynawii - systemy budowania z keramzytobetonu. W latach dziewięćdziesiątych na polski rynek został wprowadzone pustaki z keramzytu.

System adresowany jest do bardziej wymagającego inwestora, który poszukuje "czegoś więcej" niż zapewniają powszechnie stosowane systemy budowlane:

  • Domu trwałego i zdrowego, bo z ekologicznej ceramiki /wypalone gliniane granulki/ - materiału sprawdzonego na przestrzeni wieków.

  • Domu ciepłego, bo najbardziej termoizolacyjnego materiału z pośród materiałów ceramicznych (ze ścianami, do których aż chce się przytulić).

  • Domu suchego i "oddychającego"  -  naturalna klimatyzacja - bo właśnie ta ceramika najszybciej wysycha i bez przeszkód wyprowadza parę

  • Domu cichego, bo keramzyt to materiał tłumiący hałas.

Wysoka termoizolacyjność budynku, a więc obniżanie kosztów ogrzewania, to jedno z głównych zadań współczesnego budownictwa. Z izolacyjnością cieplną nierozerwalnie związane jest zjawisko paroprzepuszczalności - najlepszym izolatorem cieplnym jest sucha przegroda. Ściana, która bardzo wolno wysycha lub zatrzymuje wilgoć ma zawsze obniżone właściwości termoizolacyjne, często też staje się miejscem rozwoju grzybów lub pleśni.

Paroprzepuszczalność ściany z keramzytobetonu jest trzykrotnie lepsza niż ściany z gazobetonu i prawie siedmiokrotnie lepsza niż ściany z ceramiki. 

Co roku w Polsce do domów z keramzytu wprowadza się kilkaset rodzin. Większość budynków realizowana jest według typowych projektów.

Firma FRANKBUD pomaga inwestorom w zakresie wyceny, doboru  odpowiedniego materiału, rodzaju i sposobu wykonawstwa wraz z wykonawstwem.

Wiodącym rozwiązaniem tego systemu o skandynawskim rodowodzie jest ściana jednowarstwowa o grubości 36.5 cm, i współczynniku U = 0.38 W/m2K < 0.5 (normowy).

Zalety:

  • Nie zatrzymuje pary wodnej powstającej w trakcie budowy i eksploatacji budynku.
  • Nie stanowi pożywki do rozwoju grzybów i pleśni - główny składnik wyrobów keramzytobetonowych to wypalona w wysokiej temperaturze glina.

  • Lekka zaprawa ciepłochronna do murowania na bazie drobnego keramzytu o ciężarze objętościowym zbliżonym do ciężaru objętościowego pustaków, ogranicza możliwość powstania mostków cieplnych na spoinach.

  • Obustronnie otynkowana ściana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

  • Pracochłonność i koszty  wykonania ściany jednowarstwowej są  niższe niż  dla ścian warstwowych.

Rozwiązanie ściany jednowarstwowej 36.5 cm z powodzeniem przyjęło się zarówno w mroźnej Skandynawii jak i w ciepłej Hiszpanii.

 

 

 

 

Partnerzy

Zamów wizytę handlowca

Doradztwo

tel. (33) 81 575 99

doradztwo@frankbud.pl

wróć do nawigacji