FrankBud logo

DLA WYKONAWCÓW

 INFORMACJA DOTYCZĄCA ZAKRESU STOSOWANIA PUSTAKÓW BETONOWYCH SZALUNKOWYCH

1. Informacje ogólne.

 Pustaki szalunkowe produkowane są w pięciu grubościach, tj. 20; 25; 30; 36; 40 cm.

Wymiar w rzucie pustaka wynosi 50 x 24 cm a grubość ścianek jest równa 3,0 cm.  Produkcja wykonywana jest  maszynowo - na wibroprasach kroczących  KOMET, SIST, RAMATIK (Producent - austriacka firma Radinger).

 

Pustaki mogą być stosowane do ścian fundamentowych, ścian piwnic, wznoszenia murków oporowych, małej architektury przy zagospodarowaniu działek oraz  ogrodzeń.  Aby wzmocnić murki oporowe należy układać zbrojenie w poziomie i w pionie.

 Zastosowanie -  przede  wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. W innych przypadkach zastosowanie pustaków winno być poprzedzone stosownymi obliczeniami wytrzymałościowymi projektanta.

 

2. Technologia wykonania ścian.

 Do wznoszenia  ścian fundamentowych  przystępuje się po uprzednim wykonaniu  ław fundamentowych, które powinny być dokładnie wypoziomowane. Pierwszą warstwę układa się na zaprawie cementowej, poziomując górną powierzchnię wzdłuż i w poprzek ściany.

Następnie układa się na sucho pozostałe pustaki na wysokość trzech warstw - mijankowo, tzn. z przesunięciem o pół długości, tak aby zapewnić poprawne przewiązanie.

Sposób układania pustaków odbywa się wg ogólnych zasad wiązania, jakie obowiązują przy murach z cegły.

Po ułożeniu pustaków należy otwory zalać równomiernie betonem na całej długości ściany, zwracając uwagę na jego właściwe zagęszczenie.

Uwaga!

Jeżeli pustaki zalewa się za pomocą  pompy to należy  zalewać je do połowy kolejnej warstwy, rozprowadzając równomiernie beton, tak aby uniknąć przypadkowego rozerwania pustaka.

Markę betonu  /zasadniczo beton B-15/ winien podać każdorazowo projektant obiektu, w którym stosuje się ściany z pustaków szalunkowych.

W uzasadnionych przypadkach, w oparciu o stosowne obliczenia wytrzymałościowe, ściany z pustaków można zbroić dodatkowo w pionie i poziomie.  

 

3. Zalety ścian z pustaków szalunkowych.

Ściany z pustaków szalunkowych posiadają następujące zalety:

  • eliminacja deskowań, które należałoby stosować przy ścianach wykonywanych w sposób tradycyjny /na mokro/.
  • skrócenie cyklu wykonywania robót w robociźnie średnio o ok. 30% w stosunku do tradycyjnego wykonywania robót.

 

Partnerzy

Zamów wizytę handlowca

Doradztwo

tel. (33) 81 575 99

doradztwo@frankbud.pl

wróć do nawigacji