FrankBud logo

DLA INWESTORÓW

Najczęśćiej zadawane pytania o wyroby z keramzytu

 

1. Jaka jest podstawowa zaleta pustaków z keramzytobetonu?

Wyroby z keramzytobetonu są jednym z najbardziej paroprzepuszczalnych materiałów budowlanych; paroprzepuszczalnych - czyli najszybciej wysychających. A tylko suchy materiał stanowi dobrą izolację termiczną.

2. Do ilu kondygnacji można budować z pustaków systemu Leca BLOK?

Pustaki z keramzytobetonu to jedne z najlżejszych wyrobów. Zasadniczo są przeznaczone do wznoszenia ścian w niskim budownictwie, z reguły 2-3 kondygnacyjnym. W przypadku korzystnych rozwiązaniach konstrukcyjnych możliwe jest budowanie także wyższych domów.

3. Czy w przypadku stosowania bloczków fundamentowych z keramzytobetonu konieczne jest ocieplanie ścian fundamentowych?

Wszystko zależy od wysokości posadzki ponad poziomem terenu i sposobu jej ocieplenia. Bloczki z keramzytobetonu mają ponad trzykrotnie lepszą izolacyjność termiczną w porównaniu do bloczków betonowych o takiej samej szerokości. Wyliczenia izolacyjności w konkretnych projektach wielokrotnie wykazały zbyteczność dodatkowej izolacji.

4. Jak długa jest tradycja budowania z keramzytobetonu?

W Polsce pierwsze domy z keramzytobetonu wznoszone były już w latach siedemdziesiątych. W zimnej Skandynawii domy takie wznoszone są już od lat czterdziestych i stanowią znaczący procent wszystkich budowanych domów.

5. Czy wyroby z keramzytobetonu są bardziej ceramiczne czy betonowe?

Podstawowy surowiec (około 90%) to keramzyt. Pozostałe składniki - cement i piasek. Proporcje użytych surowców zależą od planowanej wytrzymałości wyrobu. Keramzyt jest kruszywem ceramicznym wytwarzanym w procesie wypału glin pęczniejących. Czyli w sumie ceramika!

6. Czym różni się keramzyt, z którego wytwarzane są wyroby systemu Leca BLOK od innych podobnych kruszyw lekkich?

Przede wszystkim ciężarem. Jeden m3 tego kruszywa waży około 300 kg. Inne kruszywa z grupy kruszyw "lekkich" są znacznie cięższe. Dla porównania 1m3 żużla waży około 750 kg. Piasek waży około 1700 kg. Najczęściej, im materiał do budowania jest lżejszy, tym jego izolacyjność termiczna jest lepsza.

7. Czym najlepiej ocieplić mur w przypadku budowy ściany warstwowej z keramzytobetonu?

Najlepiej wełną mineralną. Jej podobna - a nawet nieco lepsza paroprzepuszczalność - ułatwia wyprowadzenie pary wodnej przez mur. Szybko wysychająca ściana to dobry izolator termiczny. Ponadto, z uwagi na łatwość odprowadzania pary wodnej i szybkie wysychanie muru, w suchych ścianach nie powstają warunki sprzyjające "zagrzybieniu".

8. Dlaczego wyroby systemu Leca BLOK mają kolor czerwono-brązowy?

Aby wyróżnić domy z keramzytobetonu systemu Leca BLOK do pustaków ściennych dodawany jest pigment. Czerwono-brązowe domy kojarzone są z panującym w nich ciepłem. Mniej widoczne elementy - pustaki stropowe, wentylacyjne, bloczki fundamentowe - produkowane są bez pigmentu.

Uzyskany kolor ten nigdy nie jest kojarzony z szarym kolorem betonu czy żużlobetonu.

 

Partnerzy

Zamów wizytę handlowca

Doradztwo

tel. (33) 81 575 99

doradztwo@frankbud.pl

wróć do nawigacji